فریم آلومینیوم شابلون (قاب)

1-فریم شابلون (قاب)

کاربرد فریم (قاب)شابلون این است که اطراف توری را گرفته و آنرا تحت کشش نگه دارد بطوری که شل و خم نگردد. موادی که در ساختن فریم (قاب) شابلون استفاده میشود عبارتند از چوب، آهن، آلومینیوم.

توری نقش مهمی در ساخت شابلون برعهده دارد ولی اهمیت قاب را دراین جهت نباید نادیده گرفت.

فریم (قاب) شابلون ازهرنوع که انتخاب شود برای ایجاد کیفیت مطلوب در چاپ باید مشخصات زیر را داشته باشد.

بخاتر تماس داشتن با مواد شیمیایی و آب جنس پروفیل ترجیحا از فلز ضد زنگ مثل آلومینیوم باشد یا اگر ضد زنگ نیست با لایه ای مقاوم در برابر مواد شیمیایی و آب کاملا پوشش داده شود.

از آنجا که توری در حالت کشش به فریم (قاب) شابلون چسبانده میشود. بنا بر این اضلاع فریم تحت نیروی عکس العمل توری قرار گرفته و میخواهند پروفیل را بسمت داخل فریم (قاب) خم کنند بنابراین اظلاع فریم باید نسبت به تاب برداشتن و خم شدن بطرف داخل فریم (قاب) مقاوم باشند.

امروزه حتی در کشورهای پیشرو در چاپ سیلک اسکرین، هنوز هم گاهی از فریم های چوبی استفاده میشود. ولی اگر بخواهیم عوامل متغیر را کاهش داده و چاپ سیلک اسکرین را استاندارد کنیم، باید فریمهای چوبی راکنار بگذاریم.

مواد مناسب برای فریم شابلون پروفیل های فلزی است که میتواند آلومینیوم، آهن، فولاد ضد زنگ باشد. قابهای آهنی به دلیل سنگینی آنها بخصوص در شابلون های بزرگ نقطه ضعف محسوب میگردد. بهترین انتخاب برای ساختن فریم آلومینیوم است که سبک و مقاوم در برابر زنگ زدگی بوده را انتخاب نمود.

 2-آماده سازی فریم (قاب) شابلون

زمانی میتوان دو قطعه را محکم به هم چسباند که سطوح چسب خور قبلا بطور کامل تمیز شده و فاقد هرگونه آلودگی از قبیل چربی، چسب، مواد خشک شده، گرد و خاک و غیره باشد.

قاب فلزی نو قبل از توری کشی لازم است با کاغذ سمباده بصورت دستی و یا سمباده زن برقی سمباده بخورد. در صورت اقدام به سمباده زدن پروفیل فراموش نشود که بعد از اتمام کار باید سطح پروفیل را از ذرات ساییده شده فلز کاملا تمیز نمود.


1396-07-11 13:32
بازدید : 15161

مقالات مرتبط

توری کش چاپ اسکرین 


هم اکنون با ما تماس بگیرید